از بین بردن موهای زائد با لیزر

یکی از موثرترین و کم عارضه ترین روش ها برای از بین بردن موهای زائد، روش لیزر می باشد. در واقع اشعه لیزر، نوری تک رنگ و تک طول موج می باشد که بدون آسیب زدن به سطح پوست وارد آن شده و جذب فولیکول های مو می گردند و صد ها فولیکول مو را به طور همزمان تخریب میکند. برای انجام این روش، دو نوع عمده دستگاه های شبه لیزری شامل IPL و Elight ها و دستگاه های لیزری شامل لیزر دایود و الکساندرایت میباشد. دستگاه های شبه لیزری که نسل اول دستگاه های حذف موهای زائد هستند به خاطر تاثیرپذیری کم، ایجاد سوختگی ، درد زیاد و عدم مناسب بودن روی انواع پوست ها و تاثیر نداشتن روی مو های کرکی مطلوب نیستند. دستگاه های دایود اگرچه نسبت به نسل قبلی تاثیر پذیری بهتری دارند اما به خاطر درد زیاد مورد استقبال قرار نگرفتند. دستگاه های الکساندرایت که نسل جدید دستگاه های لیزر هستند که از ویژگی هایی چون تاثیر پذیری بالا، درد بسیار کم و عدم ایجاد سوختگی برخوردار هستند. این دستگاه ها بر بیشتر تایپ های پوستی به خصوص تایپ 2 (پوست ایرانیان) و همچنین روی موهای کرکی و نازک موثر هستند.
حذف موها توسط دستگاه لیزر طی 4 الی 6 جلسه در فواصل یک ماهه صورت میگیرد و تعداد جلسات مورد نیاز به عواملی همچون ژن فرد، جنسیت و محل انجام لیزر و همچنین نوع دستگاه مورد استفاده قرار گرفته، بستگی دارد.

الکساندرایت Noblex

در این مرکز لیزر مو توسط پزشک و با آخرین مدل دستگاه الکساندرایت Noblex انجام میشود. این دستگاه بسیار موثر است به طوریکه اگر فرد مشکل هورمونی نداشته باشد در جلسه اول تا 90 درصد نتیجه حاصل میشود. ویژگی خاص دستگاه الکساندریت Noblex بدون درد بودن و عدم ایجاد سوختگی در عین موثر بودن آن است . با این روش طی 4 جلسه تا 99 درصد موهای زائد کاملا از بین میروند و فقط تعداد کمی از افراد ممکن است به جلسات بیشتر درمان نیاز داشته باشند. بعد از اتمام جلسات درمان و حاصل شدن نتیجه رشد موها کاملا متوقف میشود و احتمال کمی وجود دارد که بعد از یک سال موهای بسیار کمی رشد کنند که برای درمان آن ها فقط یک جلسه انجام لیزر کافی می باشد. از دیگر ویژگی این دستگاه این است که روی موهای کرکی هم موثر است. سیستم خنک کننده این دستگاه بسیار قوی است به طوری که فرد بی هیچوجه احساس درد یا سوختگی نمیکند.

نکاتی که باید در مورد لیزر موهای زائد بدانیم:

1- این روش روی موهای سفید تاثیری ندارد.
2- پوست های روشن به این روش پاسخ بهتری میدهند و برای تاثیر بهتر در پوست های تیره باید انرژی دستگاه را کمی بالاتر برد و این یکی از علل ایجاد سوختگی با بعضی دستگاه ها میباشد .که در این مرکز به علت وجود سیستم کولینگ قوی احتمال وقوع این اتفاق بسیار کم است.
3- اگرچه تا 90 درصد موها احتمالا در جلسه اول از بین میروند ولی فرد حتما باید در فواصل منظم 1 ماهه حداقل تا 4 جلسه درمان را ادامه دهد تا نتیجه مطلوب حاصل شود.
4- اگر فرد آفتاب گرفته باشد یا سولاریوم رفته باشد بهتر است انجام لیزر را تا زمانی که رنگ پوست به حالت عادی برمیگردد به تعویق بیندازد چون احتمال ایجاد لک روی پوست به وجود می آید.

سوالات متداول

1- لیزر موهای زائد برای چه افرادی ممنوع است؟
کسانی که حساسیت های پوستی دارند و بیماری های پسوریازیس دارند بهتر است از این روش استفاده نکنند.
2- – آیا انجام این لیزر در بارداری ممنوع است؟
در بارداری بهتر است از لیزر استفاده نشود اما در شیردهی مشکلی ندارد.

3- چرا بعضی ها با این لیزر دچار سوختگی میشوند؟
دلیل آن انتخاب نادرست دستگاه لیزر و انجان آن توسط فرد غیر متخصص است.

4- بین آفتاب گرفتن و لیزر موهای زائد چقدر باید فاصله باشد؟
فرد نباید تا ۳ ماه قبل از لیزر، آفتاب بگیرد یا از سولاریم استفاده کند.
5- آیا لیزر میتواند برای فرد خطرناک باشد؟
خیر. قدرت نفوذ لیزر فقط چند میلیمتر است و به غدد لنفاوی و عروق خونی نفوذ نمیکند در نتیجه خطری برای فرد ندارد.
6- افرادی که مشکلشان هورمونی است، نمی توانند لیزر کنند؟
چرا؛ ولی این بیماران باید همزمان با لیزر، درمان دارویی برای رفع بیماری هورمونی خود را هم انجام دهند. درمان دارویی از رشد موهای های جدید پیشگیری می کند و لیزر هم همزمان، موهای ایجاد شده را از بین می برد. این در حالی است که لیزر بدون داوردرمانی برای این بیماران، فقط صرف هزینه اضافی و بی فایده است.

نکات لازم بعد از انجام لیزر موهای زائد شامل چیست ؟

  • بعد از انجام لیزر در محل مورد نظر کیسه یخ قرار داده و از پماد های ضد التهاب و زینک اکساید
  • استفاده کنید استفاده از کرم ضد آفتاب نیز توصیه می شود .
  • تا 3 روز بعد از انجام لیزر از انجام شیو و اصلاح موها خود داری فرمایید