جوش سرسیاه

جوش سرسیاه که کومدون نیز نامیده می شود به علت وجود سلول های پوستی مرده روغنی ، باکتری و چرکی که در فولیکول مو دلمه می بندد ایجاد می شود.
روش‌های سرسیاه نوع خفیفی از آکنه هستند که معمولاً روی صورت و بینی شکل می‌گیرند، اما می‌توانند روی کمر، سینه، گردن، بازو و شانه نیز پدیدار شوند. برخی از جوش‌های سرسیاه بسیار کوچک هستند بطوری که به سختی قابل مشاهده می‌باشند. سایر جوش‌های سرسیاه می‌توانند بزرگ شوند و چند میلی‌متر قطر داشته باشند. درمان‌های پزشکی متعددی برای درمان این جوش ها وجود دارند. چسب‌های پاک کننده منافذ پوست، ماسک‌ها، لیزر و نور درمانی درمان‌های متداول برای جوش‌های سرسیاه روی بینی و صورت هستند.
برخی عوامل می‌توانند باعث افزایش احتمال ابتلا به آکنه و جوش‌های سرسیاه شوند، از جمله

  • تولید چربی بیش از حد
  • تجمع باکتری‌های آکنه (پروپیونی باکتریوم آکنه) روی پوست
  • تحریک فولیکول‌های مو هنگامی که سلول‌های مرده‌ی پوست بصورت منظم دفع نشوند.
  • تغییرات هورمونی که باعث افزایش تولید چربی در دوران نوجوانی، قاعدگی یا هنگام مصرف قرص‌های پیشگیری از بارداری می‌شود.
  • مصرف برخی داروها مانند قرص‌های پیشگیری از بارداری
  • محصولات لبنی و مواد غذایی مانند کربوهیدرات‌ها که میزان قند خون را افزایش می‌دهند ممکن است در ایجاد آکنه نقش داشته باشند.

درمان های مناسب و موثر برای این جوش ها:

1- ماسک ها:

ماسک‌های تمیز کننده‌ی جوش‌های سرسیاه، جوش‌های زیر پوستی را از عمق پوست پاک کرده و ظاهری تمیز، شفاف و سالم را برای پوست ایجاد می‌کنند. ماسک‌های از بین برنده‌ی جوش‌های سرسیاه بینی و صورت، جوش‌ها را باز کرده و هرگونه باکتری و ناخالصی که با آن تماس پیدا می‌کنند را بیرون می‌کشند. همچنین هرگونه چربی اضافه روی پوست را نیز جذب می‌کنند. این امر منجر به ایجاد پوستی صاف و با طراوت و از بین رفتن تمام جوش‌های سرسیاهی که ماسک بر روی بینی‌،‌ گونه و ناحیه دور لب‌ها و کمر با آنها تماس پیدا می‌کند، می‌گردد.

2-میکرودرم ابریژن:

این روش یک لایه برداری مکانیکی محسوب میشود. در این روش صدها ذره بسیار ریز کریستال به پوست پاشیده می شوند تا جوش های سرسیاه از حفره های صورت بیرون کشیده شوند. این فرآیند بدون درد است و پس از یک جلسه درمانی می توانید به وضوح تفاوت ایجاد شده را مشاهده کنید. در این روش علاوه براین که لایه بردای از پوست، شکل گیری کلاژن و سلول های پوستی تازه تحریک می شود.این روش یکی از روش های سریع درمان جوش سرسیاه است.

3- لیزر درمانی:

درمان با لیزر می‌تواند ریشه‌های عمیق جوش‌های سرسیاه را بدون ایجاد ناهنجاری اضافه در پوست هدف قرار دهد. لیزر درمانی بر پاکت‌های عمقی چربی که باعث ایجاد جوش‌های سرسیاه می‌شوند تمرکز کرده و عرضه‌ی چربی به آنها در آینده را کاهش می‌دهد. پرتوهای نور ناشی از لیزر به باکتری‌های زیرین جوش‌های سرسیاه حمله می‌کند. نور لیزر با یک طول موج خاص با تحریک رشد کلاژن‌های جدید و گرم کردن بقایای غدد چربی که باعث تسهیل دفع طبیعی آنها می‌شود، موجب بهبود یافتن جوش‌های سرسیاه می‌گردد. پرتوهای لیزر به زیر سطح پوست رسیده و بدون آسیب رساندن به لایه‌ های بالایی پوست جوش‌های سرسیاه و آکنه را درمان می‌کنند. با این حال درمان با لیزر که از داخل به بیرون عمل می‌کند بدون خونریزی و با خطر عفونت بسیار کمتری می‌باشد.بیشتر عوارض جانبی لیزر درمانی زودگذر و خفیف هستند. برخی بیماران در حین درمان مقداری درد یا ناراحتی را تجربه می‌کنند. بیماران مقادیر متغیری از قرمزی را بعد از درمان گزارش میکنند.

آنچه باید در مورد جوش سر سیاه بدانیم:

اگرچه رهایی از جوش سرسیاه دغدغه ی مردم خصوصاً خانم های جوان است، ولی اگر سریع به پزشک مراجعه شود، می توان از علائم و عوارض بعدی آن که شامل لکه های سیاه بر روی پوست است پیشگیری کرد. استفاده از روش های پیشگیری از ابتلا به جوش سر سیاه همیشه ارزانتر و مطمئن تر خواهد بود.

جوش صورت در افراد یک شبه ایجاد نمی شود و طبیعتا یک شبه نیز درمان نخواهد شد
نباید جوش صورت را زیاد و یا شدید شستشو داد بلکه باید به آرامی و حداکثر ۳ بار در روز با صابون مناسب شستشو داده شود
جوش ها را نباید فشار داد و یا ترکاند چون باعث ایجاد تشدید و یا ایجاد اسکار می گردد
رژیم غذایی را باید اصلاح نمود
همکاری پزشک و بیمار و آموزش چهره به چهره ، در کاهش شدت ضایعات و اصلاح کیفیت زندگی بسیار موثر است